Õllemuuseum

Saku Pruulikoda ja Õllemuuseum avasid oma uksed 18. juunil 2003. Õllemuuseum ja pubi asuvad 20. sajandi algul Vääna jõe kaldale ehitatud ajaloolises pruulikoja kolmekorruselises renoveeritud hoones, kus valmistati õlut aastatel 1909-1992.

Pruulikoja pubi ruumides asuva Õllemuuseumi väljapaneku abil saab seitse päeva nädalas tutvuda õlletootmise ajaloo ja traditsioonidega ning Pruulikoja pubis maitsta otse tehasest tulnud head Eesti õlut.

Muuseumis saab tutvuda aastate jooksul kogutud õllevalmistamisega seotud ajalooliste esemetega, mille hulgas on seadmeid, pakendeid, etikette ja fotosid. Eesti vanima õlletööstusena ja õlleturu liidrina on Saku Õlletehasel olnud suur roll kodumaise õllekultuuri arendamisel ning Õllemuuseumiga soovib tehas anda ülevaadet Eesti ja Saku Õlletehase sajandite pikkusest õlletraditsioonist, õlletootmise ajaloost ja tehnoloogilisest arengust Eestis.

Ekspositsiooni koostanud Eesti Rahva Muuseumi kuraator Kristjan Raba leidis ajalooarhiivides materjali kokku pannes mitmeid äärmiselt põnevaid fakte. Nii ilmnes, et Saku Õlletehas on olnud uuenduslik Eesti tehas läbi aegade. Näiteks esimese telefoniaparaadi, mis 1886. aastal Eestisse jõudis, ostis oma vabrikusse just selle omaaegne direktor ja Saku mõisnik Valerian Baggo. Nii sai Vabrikant Baggo telefoniostust ajendatuna Saku Pruulikoja 2. korrusele üles pandud ka kõigile külastajatele proovimiseks heliinstallatsiooniga vanaaegne telefoniaparaat. Vändates telefoni käima, saab näiteks kuulda kuidas keegi härra Krüger tellib saksa keeles õllevabrikust Saku pilsnerit ja Saku Kabinetti, mis olid tolleaegsed enimmüüdud Saku õlled.

Suur tänu Saku Õlletehase ja Saku Pruulikoja poolt kõigile, kes tõid Õllemuuseumile eksponaate. Teie abi on aidanud tükkhaaval taastada ja kokku panna Saku loo.

Tagasi   /   Üles